ניקוטין בדם – אנחנו מכורים אליך

בטח תהיתם לעצמכם לא פעם למה הסיגריות שאתם מעשנים כל כך ממכרות. זאת אומרת נכון, אתם יודעים שיש שם ניקוטין שהוא החומר הממכר ושאתם מעשנים אותו.

אבל האם אתם יודעים מה זה באמת הניקוטין הזה שאופף מעל הראש שלנו בכל נשיפה?

תנו לי לספר לכם;

קצרים בזמן? לחצו על הקישור 👇 שמעניין אתכם ודלגו לפסקה הרלוונטית לכם

 

מבחינה כימית, הניקוטין הוא סם מסיס במים, שבצורתו הטהורה מופיע כנוזל צלול, ושמנה את צבעו לחום בחשיפה לאוויר. ההשפעה המיידית של ניקוטין נמשכת 10-45 דקות ויכול להגיע גם למספר שעות.

כשאנחנו מתחילים לעשן אנחנו שואפים עשן לגוף. ה"עשן" הזה הוא ניקוטין, שעובר מהפה אל תוך הריאות ומשם מגיע היישר אל זרם הדם ומשם למוח.

מה עושה הניקוטין במצב הזה?

הניקוטין נצמד לקולטנים מסוימים במוח וגורם לחומר שנקרא 'דופמין' להשתחרר. הדופמין – מוליך עצבי, מיוצר על ידי הגוף והמוח משתמש בו כדי לשלוח לעצמו מסרים שונים.

כשהניקוטין והדופמין נפגשים, המוח מאותת לגוף שכיף לו, שטוב לו. וזה מה שגורם לנו לחזור על הפעולה הממכרת שוב ושוב.

כשהגוף מרגיל כזה תגמול מיידי ונעים הוא מיד ירצה לחזור על אותה פעולה כדי לרצוץ עצמו שוב. ואז אנחנו ממשיכים לעשן והמוח מסתגל לכמויות ניקוטין שמאותתות למוח את כל הסימנים ה'טובים' ועם הזמן הגוף מפתח עמידות ותלות מוגברת בניקוטין.

הימצאות הניקוטין בגוף ובדם

כשהניקוטין נכנס לגוף האדם, הוא נספג קודם כל בריאות, עובד דרך הכבד והכליות ומגיע למחזור הדם.

כשתהליך חילוף החומרים הטבעי של הגוף מסתיים, הכליות פולטות את הניקוטין דרך שתן וצואה, אבל הן לא יצליחו מיד לרוקן את כל הגוף, וניתן יהיה לאתר שאריות קוטינין (חלק מהניקווטיו) עד שבוע ימים מצריכת החומר.

כך בעצם הגוף לא מספיק להתנקות כל עוד אנחנו מעשנים, כי אנחנו נותנים לו עוד מהחומר המספק עוד לפני שהוא הספיק לשכוח אותו.

חשוב לציין כי אנשים שונים נפטרים ניקוטין בקצב שונה. לדוגמא לאנשים עם פגם גנטי באנזימים ובכבד רמת הניקוטין נשארת גבוה יותר למשך יותר זמן לאחר עישון הסיגריה.

אלו יעשנו פחות סיגריות במשך היום כי רמת הניקוטין בגוף מאותת להם שהם לא צריכים מנה נוספת.

האם רואים ניקוטין בדם?

שאלת השאלות.

בעיקרון ניתן לבצע בדיקת דם אבל ככל הנראה שלא ייבדקו רמות הניקוטין, אלא הקוטינין. יציבותו גבוהה יותר משמעותית מזו של הניקוטין לתקופת זמן ארוכה יותר. אם ייבדקו רמות הניקוטין זה צריך לקרות עד 4 ימים מצריכת החומר.

בנוסף לניקוטין ולמטבוליטים שלו, מוצרי טבק מכילים חומרים נוספים שעשויים לשמש סמנים של צריכת טבק.

עישון פסיבי יכול גם הוא לגרום להצטברות של מטבוליטים של ניקוטין.

יש לקחת בחשבון שגם מי שמנסה להיגמל מעישון בעזרת מסטיקים, תרסיסים או משאפים המכילים ניקוטין, יקבלו ערכי  cotinine חיוביים, ככל הנראה בבדיקות של נוזל הגוף.

וזה מוביל אותנו לדבר הבא;

האם רואים ניקוטין בבדיקת שתן?

כן! הימצאות ניקוטין בגוף ניתן לאבחן באמצעות בדיקת דם כפי שדיברנו קודם, בדיקת שתן ואף בדיקת רוק.

אך מכיוון שהניקוטין במחציתו יהיה בשתן רק 40 דקות – עד שעה, עדיף למדוד cotinine בשתן, בדיוק כמו בבדיקת הדם.

אז איך בכל זאת כדאי לי לנקות את הגוף שלי מניקוטין?

אם תנסו להפחית בעצמכם ו"פשוט" להפחית בכמות הסיגריות ליום, המוח שלכם יזהה מיד ירידה ברמות הניקוטין בגוף ועלולים להופיע אצלכם תסמיני גמילה. זה אומר שתרגישו מתח, עצבנות, סטרס, כאבי ראש… הדבר הראשון שתרגישו שאתם צריכים זה את הסיגריה הזו שעושה לכם תחושה טובה… והמעגל הזה פשוט לא ייפסק.

אם אתם באמת רוצים להשתחרר מהניקוטין ולצאת לדרך חדשה, תמצאו את שיטת הגמילה הטובה ביותר עבורכם! תחשבו מאיפה נובע הצורך שלכם לעשן ומה הקושי החמור ביותר – פיזי? מנטלי?

קיימות שיטות שונות ורבות בשוק לגמילה מניקוטין: הרצאות, סדנאות, כדורים להפסקת עישון, מסטיקים, מדבקות. אבל שיטה אחת נראתה לי מיוחדת מכולן. עישון סיגריות צמחיות, זאת אומרת שאפשר להמשיך לעשן כדי להפסיק לעשן!

הסיגריות הצמחיות הללו חופשיות מניקוטין לחלוטין! כלומר לאחר שתעשנו אותם יהיה לכם 0% ניקוטין בדם, או מכל חומר ממכר אחר. הן עשויות 100% מחומרים טבעיים וכל מטרתן הוא לספק תחליף אמיתי לפעולת העישון. ברגע שנקל על עצמנו בפן הפסיכולוגי, החברתי, ונספק את הצורך והרצון לעשן, לשאוף, להחזיק את הסיגריה ביד נוכל להתמקד בפן הפיזי.

איך?

 

מאמרים מומלצים:

מפסיקים לעשן עם צמחי מרפא

הסיגריות הצמחיות עשויות אכן מ100% צמחי מרפא, כמו מולין, לבנדר, קמומיל. לכל צמח שמעורבב במיקס העישון יש סגולה רפואית אחרת. והיא שם כדי לעזור לכם!

עישון צמחי המרפא לצורך גמילה מעישון יענה לכם על כל הצרכים ויכול לסייע לכם משמעותית בתופעות הגמילה. קמומיל לדוגמא ידוע ככזה שעם צריכתו משרה אפקט מרגיע על הגוף ומסייע בהקלה על כאבי ראש, בעיות עור, כאבי בטן… הלבנדר יעזור לכם לישון בלילה, עלי הפטל טובים למחזור הדם ועוד.

צריכת הצמחים ידוע כמסייעת לשקם את הגוף בתהליך ולאחר הפסקת העישון וכן עוזרת להתמודד עם תופעות רבות של הגוף כתוצאה מהעישון כמו שיעול ודלקות. צמח המרשמלו לדוגמא ידוע ככזה שעליו ושורשיו מסייעים בניקוי כליות.

בקיצור, כל מה שאתם צריכים כדי לאזן את הגוף בתהליך.

מה למדנו?

השפעות הניקוטין הן רבות, חלקן פוגעות בגוף לטווח הקצר וחלקן לטווח הארוך.

אדם ממוצע שמעשן וצורך ניקוטין חשוף למחלות רבות כמו: שבץ, סרטן, מחלות לב וכללי דם ועוד. הניקוטין לא יוצר את המחלה באופן ישיר אז מסייע להתמכרות שגורמת לגוף לצרוך אותו ואת שאר הסמים הרעילים שנמצאים בסיגריות שאתם מעשנים.

זכרו כי ניקוטין בדם שלכם משפיע עליכם גם פיזית וגם נפשית. החומר מתגמל את המוח ולכן תרצו להשתמש בו שוב, התחושות יגרמו לכם לרצות עוד ועוד ואתם אט אט תפתחו תלות בניקוטין מבלי להבחין בזה.

ההנאה תגרום לכם להתעלם בנזקים שעלולים להגיע, כי "לי זה לא יקרה", אבל אסור לכם ללכת לשם! הגוף שלכם הוא מכונה נפלאה שאתם לא רוצים להרוס. גם המכונה הכי טובה תישחק כשיכניסו אליה חומרים רעילים.

לשימוש בניקוטין יש מחיר כבד, חשבו מה כבר יותר מהחיים שלכם?

מצאו את הנקודה שעליה אתם רוצים לעבוד, חקרו, בדקו כל כיוון אפשרי של הוצאת הניקוטין מהגוף שלכם ותתחילו את הגמילה שלכם מניקוטין.

השתמשו בצמחי מרפא שיענו לכם על הצרכים הפיזיים והפסיכולוגיים, ותוכלו להמשיך לעשן כדי להפסיק לעשן. תנו לצמחי המרפא הנמצאים בסיגריות הצמחיות לעזור לגוף שלכם עם תהליך הגמילה, תתמסרו לסגולות שקיימות בהם ותעזרו להם לעזור לכם.

פוסטים נוספים בבלוג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email